Heerlen en Stichting Street Art krijgen landelijke aandacht in NRC voor het mural-project XXL-Gallery op Heerlerbaan. Drie kunstwerken van zo’n 470 vierkante meter per stuk telt de wijk Heerlerbaan nu. Zes gaan er nog komen tegen de zijwanden van de veertien verdiepingen hoge galerijflats. De XXL-Gallery is ontstaan uit een samenwerking tussen Stichting Street Art, Cultura Nova, Heerlerbaan100 en woningcorporatie Weller.
Volmar Delheij (secretaris van Stichting Street Art), curator Rafael Shacter en kunstenaar Isaac Tin Wei Lin worden door het NRC ondervraagd over de XXL-Gallery op de Heerlerbaanse Peter Schunckflats.
“De straatkunst bezorgt Heerlen weer kleur op de wangen”, zegt Volmar Delheij, secretaris van de Stichting Street Art. “De werken moeten zorgen voor nieuwe energie en trots. Voorlopig lijkt dat te werken. Uit onderzoek blijkt dat 76 procent van de Heerlenaren de muurschilderingen beschouwt als een verrijking voor de stad.”
Rafael Shacter is voor het project op Heerlerbaan als curator aangetrokken. De Brit geeft op het University College in Londen les over kunst in de openbare ruimte en schreef The World Atlas of Street Art and Graffiti. “Het mooie in Heerlen is dat het echt om de kunst en de weldadige effecten daarvan gaat. Een non-profitorganisatie fungeert als aanjager. De muurschilderingen krijgen een plek in een bestaande buurt met sociale woningbouw.”
De Amerikaanse kunstenaar Isaac Tin Wei Lin schilderde zowat de hele maand augustus aan zijn gevel. Het is zijn eerste werk buiten Amerika en verreweg het grootste dat hij ooit maakte. De Amerikaan is gecharmeerd van de hem toegewezen plek. “In de VS krijg je dit soort opdrachten in restaurants, winkelcentra of op andere verzamelplekken in de publieke ruimte, hier middenin een woonwijk.”
Tijdens Cultura Nova werden twee murals van de XXL-Gallery onthuld. Samen met woningcorporatie Weller, Heerlerbaan100 en Stichting Street Art, heel veel wijkbewoners en twee oud-leden van Dogtroep vierde Cultura Nova op vrijdag 31 augustus het 100-jarig bestaan van de wijk Heerlerbaan met een muziek-theatrale parade ‘Duende‘ en de onthulling van twee nieuwe XXL-murals op de flats aan de Peter Schunckstraat. Zo’n 3.000 bewoners uit de wijk waren hierbij aanwezig. Ook Godzilla van Plasticiens Volants ging mee in de parade.
Foto’s: Stichting Street Art